Wpisy z Marzec 2013

Poczuć się niedocenionym

Poczuć się niedocenionym Ileż to razy odnieśliśmy bardziej lub mniej słuszne wrażenie, że jesteśmy osobami niedocenianymi? Cóż, na pewno zdarza nam się to często. Gdzie? Przede wszystkim w miejscu pracy – nie zawsze bowiem rozumiemy, jakimi przesłankami kierują się nasi przełożeni przy udzielaniu chociażby pochwał pracownikom. Czasami po prostu wiemy, iż się naprawdę do czegoś solidnie przyłożyliśmy, że jakiemuś zadaniu poświęciliśmy mnóstwo czasu i energii, a w finale okazało się, że nasze wysiłki spełzły na niczym, bo laury za wykonane przez nas zadanie przypadły niestety komu innemu. Wówczas mamy słuszne prawo poczuć się niedocenionymi ludźmi. Często również czujemy się tak w domu, kiedy zrobimy coś dla domowników, a oni tego nie zauważają. Może wychodzą z założenia, że to normalnie i że mamy tak, a nie inaczej robić, więc po co to doceniać? Tutaj najczęściej mocno niedocenione czują się kobiety na co dzień zajmujące się domem, bo nikogo tak naprawdę nie obchodzi, ile wysiłku i poświęceń je te czynności kosztują.

Smak zdrady

Smak zdrady Zdrada powinna być synonimem niewierności partnera. Ale niewiernym można być też w stosunku do naszych zasad i wartości. Często również niedochowanie tajemnicy jest zdradą. Niektórzy też uważają, że samo kłamstwo lub też zawiedzione zaufanie jest zdradą. Zdrada jest po prostu ciosem, którego człowiek się w ogóle nie spodziewa. Przede wszystkim należy słuchać swojego serca, należy odkryć, jakie są nasze pragnienia i tęsknoty, a wtedy dowiemy się, co dla nas jest zdradą. Czy można temu zapobiec? Niektórzy uważają, że podstawą wiernego związku jest bezgraniczne zaufanie. No tak, wtedy na pewno unikniemy ciosu, ale czy unikniemy zdrady? Czasem bezgraniczne zaufanie oznacza po prostu ślepotę. Ale podobno to podejrzliwość zaprasza zdradę do związku. No tak, że to po prostu oznaczać, że każdy każdego tylko zdradza. Dla niektórych podejrzenie o zdradę w partnerze budzi w nas uczucie i namiętność. Wtedy bardziej chcemy się starać i zabiegać o miłość partnera. Czy miłość na pewno potrzebuje zdrady? Czy po tym miłość odrodzi się niczym mityczny feniks z popiołów?

Potrzeba bliskości

Potrzeba bliskości Każdy z nas lubi od czasu do czasu samotność, wszyscy raz na jakiś czas jej po prostu potrzebujemy. Generalnie jednak każdy człowiek ma potrzebę obcowania z innymi ludźmi, ma potrzebę bliskości. Jedni potrafią to bardziej okazać, innym takie rzeczy przychodzą z trudem. Nie każdy lubi się ze swoimi odczuciami afiszować, nie każdy lubi tez dawać innym do zrozumienia, że ich potrzebuje. Czujemy się bezpiecznie, jeżeli mamy świadomość, że ktoś jest obok nas. W dużej mierze nasze samopoczucie jest o całe niebo lepsze, kiedy wracając do domu wiemy, że ktoś tam na nas czeka. Potrzebę bliskości wyrażamy wobec ukochanych ludzi poprzez pewne gesty – przytulamy się, trzymamy za rękę, dajemy buziaka. Czasem starczy nam w zupełności po prostu czyjaś obecność – nawet milczeć we dwoje jest znacznie raźniej aniżeli samemu. Lubimy również, kiedy ktoś wobec nas żywi podobne odczucia, kiedy czujemy się mu potrzebni i swą obecnością sprawiamy, że komuś zrobiło się lżej na duszy. Potrzeba bliskości jest naturalna.

Poczucie krzywdy

Poczucie krzywdy Poczucie krzywdy jest niestety tym, co dotyka nas w życiu raczej często. Często miewamy bowiem odczucie, że w jakiś sposób zostaliśmy skrzywdzeni czy poszkodowani. Poczucie krzywdy przytrafia się nam w różnych sytuacjach – od tych drobnych, pozornie niewiele znaczących, po rzeczy całkiem poważne i konkretne. Skrzywdzeni czujemy się, kiedy ktoś nas okradnie z tak zwanych dóbr materialnych. Poczucie krzywdy dopada nas także wtedy, kiedy ktoś złamie nam serce, zrani do żywego nasze uczucia i sprawi, że przez to czujemy się po prostu fatalnie i życie traci swój smak, nie czerpiemy już z niego radości. Pokrzywdzeni czujemy się też w sytuacjach, kiedy niesłusznie zostajemy o coś posądzeni, gdy spotyka nas cos naszym zdaniem niesprawiedliwego – dla przykładu nagana czy upomnienie w pracy, bura od współmałżonka czy oskarżające nas o zrobienie czegoś słowa znajomego czy przyjaciela. Poczucie krzywdy ma nierozerwalnie związek z takimi sytuacjami, na które w naszym mniemaniu wcale sobie nie zasłużyliśmy.